Владимир Димитров – Майстора

 ATG6814.jpg

Сподели:

Владимир Димитров – Майстора

Рисунки в Галерия Българи

Тридесетте рисунки с молив и туш на Владимир Димитров-Майстора, от колекцията, показани в галерия „Българи“ през октомври – ноември 2004г., са правени между 1910-1940г., с изключение на няколко ескиза за плакати, създадени през 1946-47г. Големият интерес към изложбата и нейното изкупуване още преди откриванети ѝ се дължи на факта, че рисунките са непознати, не са излагани и не са включвани досега в познатите ни монографии. Те принадлежат на наследници на Майстора и са емблематични за веруюто на художника.

Това са предимно портрети на основните му образи на роднини и близки, използвани многократно в картините му (например Траяна, Павел Георгиев) т.е. това са хора, изразявали възгледите на художника за морални добродетели, въплътили земните човешки идеали, вътрешна хармония и спокойствие. Рисунъкът е класически, моделирането – умело, психологичната характеристика – точна. Няколко щрихови рисунки, показани в изложбата са ескизи за познати по-късни творби, изпълнени с масло (например „Ранени“ и ескизът „Старица“).

Макар и малко на брой в сравнение с богатото и съхранено до днес изкуство на Владимир Димитров – Майстора, тези 30 рисунки допълниха представите за художника и неговото изкуство, за това, което на него не е съществувало извън човека.

Аксиния Джурова