Свилен Блажев

Сподели:

Експериментите на въображението

Животът е красив, стига да повярваме в това твърдение – казва художникът Свилен Блажев и чрез творчеството гледа живота от свой си ъгъл. Обича експериментите, доставя му удоволст­вие да флиртува с материи и форми, но и с въобра­жението си. „Живея през изкуството, през рисуване­то, през правенето, през този занаят“, споделя той. Затова в творбите му се усеща как диша живот. За да въздейства, изкуството трябва да има душа и той влага много емоции, които дават вътрешния зарад на всичко, до което се докосне.

„Изкуството е голям риск и никога не трябва да се движиш по вкуса на клиента и по конюнктурата,да се съобразяваш с временните естетически вкусове. Творчеството е дълъг и сериозен път. Но авангардът е винаги пред желани­ето и очакванията на широката публика, затова може да не бъде одобряван и харесван, да бъде и гладен дори – така е и в другите изкуства.Просто творецът решава какво иска от себе си в този свой път, обобщава Бла жев: „Когато един автор решава накъ­де да върви, той наистина е в неиз­вестното. Да си представим връх, на който няма обозначения и жалони.Тръгваш, без да знаеш пред какво ще се изправиш и дали ще се спра­виш. Понякога това катерене може да подхлъзне твореца. Но смятам, че този риск си струва и то без да се пра­вят компромиси“, обобщава Блажев.

Съвременното монументално изкуство стъпва на традицията, но изисква новаторски подход, нестандартни материали, техника и технологии. Изкуството е непреста­нен експеримент и особено в XXI в. артистът трябва да е адекватен и да е в синхрон с новостите, но и да изпреварва времето. Затова за Свилен Блажев няма ограничения и той е в състояние да използва всеки материал като изразно средство. За него това е фило­софия и естетика и ето защо работи с така наречените бедни материали – глина, пе­пел, пясък, слама, ръжда, листа, а дори сол, захар и олио са давали „привкус“ на творбите му. Всичко, което попад­не пред погледа му, може да стане част от негово произведение. Но най- важното е, че Свилен Блажев не за­бравя: „Професионализмът трябва да намери точната художествена мярка, да наложи необходимия вкус, за да не се създаде някоя бутафория.“ Свилен Блажев много-много не говори, а действа. Той усърдно работи на своята „нива“ и резултатите са налице.

Татяна Явашева